tatar

Tatar

Gdy przychodzą do nas nasi przyjaciele płci męskiej zwykle przygotowuję tatar. Faceci go uwielbiają. Szczególnie, gdy w grę wchodzą mocniejsze napitki, bez tatara nie może się obejść. Mój tatar jest miękki, dobrze doprawiony i idealnie kremowy. Mam kilka patentów dzięki, którym zostałam okrzyknięta królową tatara, teraz poznasz je i Ty.

Jak zrobić tatar

Najlepsze mięso na tatar to oczywiście polędwica wołowa. Jest miękka, krwistoczerwona i pięknie pachnie mlekiem i masłem. Niestety ma tę wadę, że jest bardzo droga – kosztuje minimum 100 zł za kilogram. Na tatara można jednak wybrać także tańsze części mięsa wołowego, a mianowicie mięso z rostbefu, udźca lub zrazówki. Jednak w przeciwieństwie do polędwicy mają one twardsze włókna i więcej błon, dlatego dłużej trzeba je siekać lub zmielić więcej razy.

Przepis na dobry tatar

Wydaje mi się, że tatary dobre od niejadalnych różnią się oczywiście gatunkiem mięsa, ale i stopniem i dokładnością posiekania. Właśnie ten drugi czynnik często jest zaniedbywany przez osoby przygotowujące tatara. Mięso musi być bardzo dokładnie i bardzo drobno posiekane. Przede wszystkim chodzi o to, aby pozbyć się wszystkich włókien i uzyskać miękkie, wręcz plastyczne mięso. Ja zwykle koszmarnie nudzę się siekając tatara, więc zwykle mielę go dwu, a nawet trzykrotnie w maszynce do mielenia mięsa albo blenderze. Taki tatar lubię najbardziej ponieważ jest miękki i kremowy.

Co dodać do tatara

Niegdyś do tatara dodawało się przyprawy do zup Maggi. Ja odkryłam lepszy patent na dobrego tatara. Dodaję do niego kwaśno-pikantny angielski sos Worcestershire. Koniecznie spróbuj tego sosu! Diametralnie odmienia dania z pomidorów i mięsa. Świetnym dodatkiem są także ogórki kiszone, kapary i czerwona cebula. W przeciwieństwie do ostrej białej cebuli, czerwona jest smaczniejsza i łagodniejsza, dlatego myślę, że bardziej pasuje do tatara. Niektórzy dodają także marynowane grzybki, ja za nimi nie przepadam. Teraz Twoja kolej – przygotuj swój tatar.

Czy tatar miesza się z dodatkami?

Osobiście mieszam dodatki z mięsem i doprawiam je, aby danie było gotowe. Oczywiście jeśli dodaję żółtko, układam je na wierzchu tatara. Tobie radzę zrobić podobnie, ze względu na aspekt wizualny całości. Gdy podaję tatar tylko na tym etapie odbywa się wyjątkowa ceremonia mieszania mięsa bezsprzecznie związania z jedzeniem tatra. Pamiętaj, aby jajo sparzyć gorącą wodą przed wybiciem, dlatego, że na jego wierzchu mogą bytować bakterie. Podaję Ci przepis na tatara, który wymieszany będzie pyszny i gotowy na przystawkę. Jeśli masz ochotę udekoruj talerz kawałkami warzyw. Dlaczego mieszam tatara zanim go podam? Ze względu na to, że niektórzy nie potrafią samodzielnie przyprawić tatara, co widziałam już wielokrotnie i nie mogą się cieszyć jego pełnym smakiem. Dlatego dla wielu osób gotowe danie jest bezsprzecznie lepsze niż mięso z dodatkami ułożonymi obok.

Składniki

na 4 porcje

  • 300 g polędwicy wołowej
  • 2-3 średnie ogórki kiszone lub korniszony
  • 1 średnia czerwona cebula
  • 1 łyżka małych kaparów
  • 2 łyżeczki musztardy delikatesowej
  • 2 łyżki sosu Worcestershire
  • 3-4 łyżki oliwy lub oleju rzepakowego
  • sól, pieprz
  • 4 żółtka z jaj zerówek, do podania

Rada: Jeśli ogórki mają twardą skórkę odkrój ją. Jeśli lubisz możesz wzbogacić tatara musztardą ziarnistą lub płatkami soli morskiej lub wędzonej (jak na zdjęciu). Jeśli chcesz przygotować tatara przed przybyciem gości zamknij posiekane składniki i posiekane mięso w szczelnych pojemnikach i wymieszaj ostatecznie tuż przed podaniem.

Przygotowanie

  1. Mięso powinno być w temperaturze pokojowej. Gdy taką osiągnie posiekaj je bardzo drobno lub zmiel je 2-3 krotnie na gładką masę.
  2. Dodatki posiekaj w drobną kostkę.
  3. Odstaw warzywa, najlepiej w osobnych miseczkach, aby dodawać je stopniowo.
  4. Mięso bardzo drobno posiekaj lub zmiel w maszynce do mielenia, aż będzie gładką plasteliną.
  5. Do mięsa dodaj oliwę, sos, musztardę oraz po szczypcie soli i pieprzu. Dokładnie wyrób mięso, aż będzie puszyste i kleiste. Jeśli trzeba dodaj jeszcze 1-2 łyżki oleju.
  6. Teraz pora na dodatki: dodawaj je do mięsa stopniowo w 2 turach.
  7. Po pierwszej porcji spróbuj, a jeśli trzeba dopiero wtedy, dodaj więcej składników. Smak powinien być wyraźny i przyjemny, a tatar pyszny, gładki i miękki, z wyczuwalnymi chrupiącymi dodatkami. Nie oszczędzaj pieprzu, solidnie popieprz mięso.
  8. Dopraw mięso ostatecznie i rozdziel na 4 porcje.
  9. W każdej zrób wgłębienie i włóż w nie oddzielone od białka żółtko.
  10. Podawaj z pieczywem z masłem.