pieczony boczek

Pieczony boczek

Pieczony, marynowany w solance boczek może przyprawić o wzrost poziomu cholesterolu od samego patrzenia, ale od czasu do czasu, naprawdę może być pysznym przysmakiem. Przyznam, że rzadko jem pieczony boczek. Jednak w przeciwieństwie do mnie faceci za nim przepadają. Z pewnością nie trzeba ich namawiać do spróbowania pieczonego, kremowego, rozpływającego się w ustach boczku. Myślę, że jeśli go przygotujesz faceci Cię pokochają – w końcu przez żołądek do serca.

Dlaczego warto piec boczek

Boczek i inne tłuste mięsa są wyjątkowo wdzięczne do pieczenia. Na pewno wiesz o tym, że tłuszcz jest nośnikiem smaku. Ta chwytliwa (i prawdziwa) teoria sprawia, że piekąc tłuste mięso łatwiej jest osiągnąć wspaniały smak gotowej wędliny i zdecydowanie mniej czynników może ją zepsuć. W przeciwieństwie do szynki boczek po upieczeniu jest soczysty i mięciutki, dlatego to niewątpliwie najlepsze mięso dla początkujących producentów domowych wędlin. Podczas gdy inne mięso musisz zamarynować dzięki naturalnemu tłuszczykowi boczkowi wystarczy jedynie sól, czosnek, majeranek i solanka.

Jaki boczek wybrać

Poproś rzeźnika, aby boczek zrolował i włożył w siatkę. Dzięki temu domowa wędlina po upieczeniu zachowa swój kształt. Warta uwagi jest także solanka, dlatego, że po moczeniu w zalewie boczek będzie kruchy i dobrze doprawiony. Zwróć uwagę na to, że po upieczeniu boczek jest biało, a może nawet szaro-różowy. Wędlina nie powinna mieć intensywnie różowego koloru, bo świadczy to o dodaniu dużej ilości konserwantów.

Składniki

  • 1 kg boczku
  • 1 l wody
  • 2 łyżki soli
  • 5 ząbków czosnku
  • 2 łyżki majeranku
  • 3-4 łyżki oleju
  • 3 liście laurowe
  • 4-5 ziaren ziela angielskiego.

boczek Pieczony
Pokrojony pieczony boczek

Przygotowanie

  1. Wodę zagotuj z solą, liśćmi i zielem. Ostaw do wystudzenia.
  2. Solanką zalej zrolowany boczek w siatce masarskiej i odstaw do lodówki na 12 godzin, lub na noc.
  3. Następnego dnia ułóż boczek na blaszce i nasmaruj czosnkiem, majerankiem i olejem.
  4. Wstaw do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i piecz przez 30 minut.
  5. Później zmniejsz temp. pieczenia do 160 stopni i piecz mięso jeszcze 45-50 minut.
  6. Boczek polewaj w trakcie pieczenia powstałym tłuszczem.
  7. Wędlinę wystudź i podawaj na zimno np. z chrzanem czy sosem żurawinowym.