sos pesto przepis ania pastuszka

Sos Pesto

Makaron z sosem pesto to jeden z klasyków włoskiej kuchni. Lubię jego ostry, świeży smak. Uwielbiam neonową zieleń mojego pesto, która wprost przeciwnie do gotowego sosu pesto zawsze wprawia moich gości w zdumienie. Wystarczy ci kilka minut, aby zmienić garść ziół i orzechów w przepyszny sos do makaronu. Według mnie najlepiej smakuje z makaronem penne.

Klasyczny makaron z sosem pesto

Klasyczne pesto przygotowuje się ze świeżej bazylii, oliwy extra virgin, czosnku, parmezanu i prażonych orzechów Pini (które wcale orzechami nie są). Włoszki ucierały w moździerzu orzeszki z czosnkiem i bazylią podlewając je solidnie oliwą, do momentu aż powstała gładka pasta. Później mieszały je z ręcznie robionym makaronem. Choć już widzę przed oczami tę scenę z włoskiej prowincji, chyba wolę swoją, ekspresową wersję, włoskiego sosu Pesto.

Nowa wersja pesto

Sos w całości wykonany z bazylii wydawał mi się zbyt intensywny i gorzki. Dlatego bazylię mieszam ze świeżym baby szpinakiem. Dzięki temu sos jest jeszcze intensywnie zielony, a przy tym łagodniejszy. Parmezan, czosnek i oliwa pozostają bez zmian, ale zwykle zamieniam orzeszki Pini na orzechy nerkowca. Najbardziej przypominają orzechy Pini. Po pierwsze zwykle mam je w domu – moje dzieci uwielbiają nerkowce. Po drugie, orzeszki Pini są drogie. Kosztują około 20-25 złotych za 100 gramów, porównując nerkowce to koszt rzędu 3-5 złotych za 100 gramów. Właściwie, uważam, że nerkowce bardziej pasują do pesto, ponieważ dodają sosowi ekstra kremowości. Z tego powodu weganie robią z nerkowców twarożek, serniki czy sosy do makaronu. Ale o tym kiedy indziej.

Makaron z sosem pesto
Sos pesto przepis Ani Pastuszki

Składniki

Składniki na 4 porcje

  • 1 pęczek bazylii (listki z jednego pęczka bazylii)
  • garść szpinaku
  • 3-4 łyżki startego parmezanu
  • 50 g nerkowców
  • 70-80 ml oliwy z oliwek extra virgin
  • Sól

Przygotowanie

  1. Zioła i szpinak umyj i osusz.
  2. Zmiksuj wszystkie składniki na gładką pastę.
  3. Sos wymieszaj z gorącym makaronem. Jeśli jest za gęsty dodaj do makaronu 100 ml wody z jego gotowania.
  4. Makaron podawaj od razu, posypany parmezanem.

Pesto możesz przechowywać w lodówce nawet 5-6 dni. Oliwa naturalnie konserwuje zioła.