Placki z jabłkami 2

Placki z jabłkami

Pyszne i proste placuszki z jabłkami. Goszczą na naszych talerzach praktycznie w każdą niedzielę. Dzieciaki je uwielbiają. Szczególnie z cukrem pudrem, Nutellą lub syropem klonowym.

pancakes z jabłkami
Placki jabłkowe

Niedziela naleśnikowa

Od wielu lat w prawie każdą niedzielę smażę wielką stertę naleśników czy pancakes’ów. Jakiś czas temu zastanawiałam się jak wzbogacić prosty przepis na placuszki pancakes, aby nie były suche już kilka minut po upieczeniu. Na pewno znasz amerykański sposób podawania pancakesów. Pyszyste i suche naleśniki polewa się dużą ilością syropu i masła, a one chłoną te życiodajne, pyszne płyny jak gąbka. Jednak nie do końca mi to pasowało. Miałam wrażenie, że tym samym moje dzecia zjadają zdecydowanie za dużo niepotrzebnych kalorii. Placki powinno się polewać sosem w takiej proporcji, aby to człowiekowi odpowiadało! A nie w takiej, aby były jakkolwiek „zajdliwe”. Tym samym moja anarchistyczna natura doszła do głosu – trzeba zrobić inny, własny przepis na placki i przemycić w nich coś, co samo w sobie sprawi, że placuszki będą zdrowsze, lżejsze i będą miały mniej wspólnego z gąbką do ścierania tablicy niż dotychczas (tym bardziej, że mamy zdalne nauczanie). Ruszyłam więc do eksperymentów.

Magiczne, rajskie jabłuszko

Dość szybko wpadłam na to, aby użyć zwyczajnego jabłka. Ma neutralny smak, więc większość dzieci je lubi, a przy okazji jest słodkie i soczyste. Dzięki jabłku placki mogą też leżeć po usmażeniu nawet kilka godzin (oczywiście trzeba je przykryć talerzykiem), a dzieciaki skubią je później także na podwieczorek. Natomiast w lodówce, w szczelnym pojemniku, można je przechowywać nawet dzień, dwa i np. zapakować dzieciakom do śniadaniówki (jak już wrócą do szkoły). No, w to mi graj!

Jak smażyć racuszki?

W klasycznym przepisie na pancakes stopiony tłuszcz dodaje się do środka ciasta, ale to nie koniec, dodaje się go także na patelnię, a na koniec, gdyby tego już było mało, kostkę masła układa się na gotowych, gorących plackach. Uważam, że to niepotrzebne, a efekt „mięsistości” i błogiego kontaktu podniebienia z cukrem i tłuszczem można uzyskać zdecydowanie mniejszym zdrowotnym kosztem. Właśnie dzięki jabłku, które działa jak naturalny nawilżacz wystarczy, że dosłownie muśniesz patelnię tłuszczem. Gwarantuję placki będą przepyszne! Zatem do roboty. Przepis jest bardzo prosty, mi często pomagają przy nim dzieciaki.

Składniki

Składniki na 5-6 porcji

  • 1 szklanka mleka
  • 1,5 szklanki mąki tortowej lub owsianej*
  • 3 jajka
  • 2 duże jabłka obrane i pokrojone w kostkę
  • 25-30 g cukru wanilinowego (torebka)
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 szczypta soli
  • Olej do smażenia

*jeśli zależy Ci na tym, aby placuszki były zdrowsze i miały więcej błonnika, użyj mąki owsianej – zmielonych na drobny pył płatków owsianych błyskawicznych. Może się jednak okazać, że ciasto będzie za gęste. Dolej do niego odrobinę płynu np. mleka.

Przygotowanie

  1. Mleko wymieszaj z cukrem, solą i jajkami.
  2. Do mokrych składników dodaj suche – mąkę i proszek.
  3. Jabłka obierz i zetrzyj na tarce lub pokrój w kostkę i dodaj do ciasta.
  4. Odstaw ciasto na 10 min.
  5. W tym czasie rozgrzej patelnię.
  6. Przyda Ci się pędzelek lub ręcznik papierowy do smażenia placuszków.
  7. Smaż placuszki na rozgrzanej patelni po 1-2 minuty z każdej strony. Ja przewracam je wtedy, gdy boki są już ścięte, a na placuszkach widać bąbelki.
  8. Podawaj z ulubionymi dodatkami. Są przepyszne z dżemem, Nutellą, syropem klonowym, dzięki dodaniu jabłka świetnie smakują także bez dodatków.

placki z jablkami
placuszki jabłkowe Ani