kapusta z grzybami

Kapusta kiszona z grzybami

Wigilijna kapusta z grzybami to nie lada gratka dla wielbicieli świątecznych potraw. Dobrą kapustę przygotowuje się 2-3 dni, aby wszystkie aromaty dobrze się połączyły. Z biegiem lat ulepszałam przepis i mniej więcej od 2,3 robię ją według przepisu, który zobaczysz niżej. Zwróć uwagę na jakość grzybów – wybierz prawdziwki albo borowiki. Ważne, aby były aromatyczne. Zabieramy się więc za świąteczne gotowanie!

Jaką kapustę kiszoną wybrać?

Najlepsza kapusta to taka, która oddycha. Dlatego w miarę możliwości zrezygnuj z kapusty z woreczka i wybierz kapustę na wagę lub tę w małym wiaderku, która miała kontakt z powietrzem i nie kisiła się przemysłowo. W przeciwieństwie do kapusty w folii, kapusta z beczki jest bogata w substancje odżywcze i naturalnie ukiszona. Unikaj kapusty kwaszonej, która zaprawiana jest octem.

kapusta z grzybami przepis
Wigilijna kapusta z grzybami

Jakie grzyby dodać do wigilijnej kapusty

Godne uwagi są przede wszystkim najbardziej aromatyczne grzyby suszone. Dzięki nim kapusta pięknie pachnie lasem. Ze świeżym czy mrożonymi grzybami kapusta nie jest aż tak pyszna, wierz mi sprawdzałam. Dla smaku i żeby w kapuście widać było grzyby dodaję jeszcze podsmażone siekane pieczarki. Lubię pieczarki za to, że wzmacniają grzybowy smak leśnych prawdziwków. Z grzybów gotuję też bulion, którym podlewam kapustę, aby smakowała intensywnie grzybami. To nie jedyna rzecz, która jest niezbędna dla przygotowania pysznej kapusty, do podlewania jej w trakcie gotowania, przygotowuję prosty kompot z suszu. Niewątpliwie dodaje kapuście wspaniałego aromatu suszu i wędzonki.

Czy odstawianie kapusty do wystudzenia jest konieczne

Według mnie tak. Na pewno słyszałeś/aś o tym, że podgrzewany bigos jest coraz lepszy. Podobnie jest z kapustą z grzybami. Kapusta przez naturalny kwas trudniej przyjmuje inne aromaty niż surowe warzywo. Dlatego niezbędne jest to, aby miała czas na poznanie się z resztą swoich towarzyszy, bo to nie jest taka pierwsza lepsza kapusta. Cały cymes i kolor kapusty wynika właśnie z tego odstawiania i podgrzewania. Dzięki nim nie jest zwyczajną kwaśną masą bez smaku. Oczywiście kapustę możesz przygotować kilka dni przed świętami i zawekować ją, zamrozić lub schować na zimnym balkonie.

Składniki

  • 1 kg kapusty
  • 60 g suszonych grzybów
  • 3 średnie cebule
  • 300 g pieczarek
  • 1 op. mieszanki do kompotu z suszu ok. 350 g
  • 4-5 liści laurowych
  • 6-7 kulek ziela angielskiego
  • 10 ziaren pieprzu
  • 100 g masła
  • 2 łyżki oleju
  • sól

Przygotowanie

  1. Suszone grzyby zalej ciepłą wodą, około 500-600 ml. Odstaw na godzinę.
  2. Podobnie postąp z mieszanką na kompot. Zalej ją litrem wody i odstaw na godzinę.
  3. Grzyby ugotuj do miękkości w wodzie. Trwa to około 30 min. Grzyby odcedź, pokrój i przykryj, a bulion wykorzystaj do kapusty.
  4. Kompot również gotuj 30 minut.
  5. Kapustę potnij w mniejsze kawałki i przełóż do garnka.
  6. Zalej ją wywarem z grzybów i kompotem, jeśli trzeba dolej wody. Dodaj do garnka ziele, liście i pieprz i gotuj kapustę, aż będzie prawie miękka, około 30-40 min. Próbuj i podlewaj ją płynem, gdy wyparuje. Na tym etapie zostawiam kapustę, aby przestygła i wchłonęła aromat kompotu i grzybów. Kolejnego dnia kontynuuję pracę.
  7. Cebulę posiekaj w kostkę i przesmaż z solą na połowie masła, aż będzie złoto-brązowa.
  8. Pieczarki posiekaj lub pokrój w plasterki i przesmaż z solą na reszcie masła.
  9. Wszystkie składniki: cebulę, pieczarki i grzyby wymieszaj z kapustą.
  10. Gotuj ją jeszcze 15 minut i odstaw ponownie do przestudzenia.
  11. Dopiero następnego dnia doprawiam kapustę solą i pieprzem jeśli trzeba i podaję lub wekuję.