carbonara przepis

Carbonara po polsku

Polska wersja włoskiego przepisu na carbonarę. Żółtka, parmezan, śmietana, koper i wędzona polska polędwica łososiowa. Połączenie, które na pewno przypadnie do gustu każdemu z kraju na Wisłą, ze względu na śmietanę, której Włosi do carbonary nie dodają.

makaron carbonara
Makaron rurki w sosie carbonara po polsku

Makaron w sosie carbonara

Klasyczny makaron, zwykle spaghetti carbonara to włoska pasta z sosem na bazie żółtek i parmezanu. Dodatkiem, który spaja całość i dodaje mu smaku jest włoski boczek, a mianowicie pancetta. Pancetta jest wędzona i ma wyrazisty aromat. Jakież zdziwienie towarzyszy nam, gdy dowiadujemy się, że w klasycznej carbonarze nie ma ani grama śmietany! To ser, woda z makaronu i żółtka zagęszczają sos. Niegdyś sama, dobre kilkanaście lat temu, byłam tym faktem niezwykle zaskoczona. Jednak my Polacy, wielbiciele tłuszczu i nabiału, lubimy sobie podkręcić każdy sosik choćby małym kleksem śmietany. I powiem Ci, że w tym wypadku to się naprawdę sprawdza.

Carbonara po polsku

Polędwica łososiowa to właściwie wędzone na zimno mięso z polędwiczki wieprzowej. Warto mieć ją w swojej lodówce jako bazę do różnych sosów na szybki obiad lub kolację. Szczególnie, że można ją kupić porcjowaną w 100 g paczkach. W myśl eko trendu możesz też kupić szynkę na wagę i po prostu zamrozić ją w pojemniczkach, aby nie mnożyć niepotrzebnego plastiku. Na zakończenie dodam, że ten makaron to po prostu niebo. Jest przepyszny, kremowy o wyczuwalnym zapachu wędzonki, a koperek sprawia, że nie jest mdły. Mam nadzieję, że nie narażę się włoskim czytelnikom (o ile tacy w ogóle istnieją), ale jeśli spróbujecie tej pasty, na pewno przyznacie, że polska carbonara też daje radę.

makaron carbonara
Prosty makaron carbonara

Szybki obiad

Reasumując, jeśli masz ochotę na szybki, ale pyszny, obiad ten przepis powinien znaleźć się w Twoim notatniku. Zrobisz go w kilka, najwyżej 15-20 minut, a smakuje jak z restauracji. Jeśli mam być z Tobą szczera, a zawsze jestem, przy tak krótkiej liście składników zwróć uwagę na ich jakość. Wybierz dobrej jakości makaron z pszenicy durum, który wcale nie musi być drogi. Musi być natomiast zrobiony z dobrej mąki. Po drugie weź dobry, dojrzewający ser. Jeśli nie masz pod ręką parmezanu wybierz polskie sery dojrzewające np. Rubin czy Dziugas. Po trzecie i ostatnie, jeśli masz wybór wybierz ekologiczne jajka z odbitym zerem na skorupce. Tutaj jajka tworzą sos, więc klatkowe trójki, niekoniecznie będą dobrym pomysłem (nie wspominając już o dobrostanie zwierząt, który też musisz mieć na uwadze).

Składniki

Na 4 porcje

  • 250 g makaronu, np. rurek lub spaghetti
  • 100 ml śmietany 30 %
  • 4 żółtka, jajka rozm. L.
  • 100 g wędzonej polędwicy łososiowej lub boczku
  • 50 g startego parmezanu
  • 2-3 łyżki posiekanego koperku
  • 100 ml wody z gotowania makaronu
  • 2 łyżki oleju
  • Sól, pieprz

Przygotowanie

  1. Makaron ugotuj al dente wg przepisu na opakowaniu.
  2. Gdy makaron będzie się gotował posiekaj polędwicę i podsmaż na rozgrzanym oleju.
  3. Makaron odcedź. Zostaw 100 ml wody z gotowania.
  4. Śmietaną wymieszaj z żółtkami i parmezanem na gładką pastę. Dopraw solą i pieprzem.
  5. Na patelnię z polędwicą wrzuć makaron.
  6. Wlej wodę z gotowania makaronu i pastę ze śmietany.
  7. Mieszaj makaron na średniej mocy palnika (żeby nie zrobiła się jajecznica), aż sos zgęstnieje, a makaron jeszcze trochę zmięknie. Spróbuj makaronu.
  8. Dopraw go koprem i jeśli trzeba solą i pieprzem.
  9. Podawaj od razu oprószony parmezanem i koperkiem.