schab ze śliwką

Schab ze śliwką

Schab faszerowany śliwką to tradycyjna polska przystawka. Przygotowuję go od święta, gdy wiem, że odwiedzą nas goście, bo moje dzieci nie lubią suszonych śliwek i jest dla nich wątpliwym przysmakiem. Natomiast ja i reszta dorosłych uważamy, że schab ze śliwką jest wspaniałą przystawką lub świątecznym obiadem. Świetnie smakuje na zimno, np. z chrzanem, jak i na gorąco, podany z ciemnym, esencjonalnym sosem.

Jaki schab wybrać do pieczenia

Przede wszystkim dobrej jakości mięso gwarantuje udany efekt końcowy. W związku z tym im lepsze mięso, np. ze świni z ekologicznej hodowli, tym lepsza pieczeń. Ale wiem też, że trudno jest kupić takie mięso, dlatego mam dla Ciebie kilka rad, jak wybierać mięso w zwykłym sklepie. Zwróć uwagę na to, aby schab był jędrny, o ładnym świeżym zapachu mleka i w jasnoróżowym kolorze. Przede wszystkim schab nie może być siny i w żadnym wypadku nie może mieć wybroczyn czy nacieku z wody.

schab ze śliwką
Schab ze śliwką na Sylwestrowym stole

Jakie śliwki wybrać do schabu?

Przede wszystkim suszone lub wędzone, ale bez pestek, łatwo o nich zapomnieć i np. podczas ugryzienia pestki ukruszyć sobie ząb. Najsmaczniejsze będą miękkie śliwki o wyrazistym aromacie. Koniecznie wybierz śliwki niesiarkowane, dlatego, że siarkowane bakalie nie są przyjazne, ani dla Twojego zdrowia, ani dla Twojego brzucha. W przeciwieństwie do siarkowanych, niesiarkowane śliwki suszone są wspaniałym dodatkiem do schabu i nadają mu niesamowity aromat. Jeśli masz chęć na eksperymenty (ja czasem tak robię) możesz kupić dwa rodzaje śliwek – jedne do nadziania schabu (zwyczajne, miękkie i bezpestkowe) a drugie (mocno wędzone, dymne, z pestką) dorzucić do marynowania mięsa.

Jak długo marynować schab?

Jeśli masz czas marynuj schab nawet 24 godziny. Ja zwykle używam maszyny próżniowej i marynuję mięso nawet 2-3 dni, po tym czasie jest niesamowicie pyszne i aromatyczne. Nie przejmuj się jeśli nie masz takiej maszyny, po prostu przechowuj mięso w szczelnym pojemniku w lodówce. Jeśli nie masz czasu i z marszu pieczesz schab, dodaj do mięsa więcej przypraw (1/2 więcej), aby smak pieczeni był bardziej wyrazisty. W końcu każdemu zdarza się mieć niezapowiedzianych gości (może w pandemii rzadziej, ale jednak i warto być przygotowanym na każdą ewentualność).

Składniki

  • 1 kg schabu bez kości
  • 4 ząbki czosnku
  • 3 łyżeczki majeranku
  • 2 łyżeczki soli
  • 1 szklanka soku jabłkowego (tłoczonego)
  • 100 g suszonych śliwek bez pestek
  • 3 łyżki oleju rzepakowego
  • 30 g masła

Przygotowanie

  1. Schab osusz i oczyść.
  2. Mięso natnij w środku nożem – wbijaj nóż, aby utworzyć kieszeń na śliwki.
  3. Natrzyj je olejem, przetartym przez praskę czosnkiem, solą i majerankiem – również w środku.
  4. Do kieszeni w schabie wciśnij śliwki i odstaw mięso w szczelnym pojemniku na 12-24 godziny do lodówki. Jeśli nie masz czasu mocniej dopraw schab i piecz go od razu.
  5. Schab przełóż do nagrzanego do 200 stopni piekarnika. Piecz w 200 stopniach 5 minut, po czym zmniejsz temperaturę do 170 stopni i piecz mięso 1,5 godziny. W 30 minucie pieczenia wlej do mięsa 1 szklankę soku jabłkowego, a na wierzchu połóż masło, pokrojone na 3 plasterki.
  6. Sokiem spod schabu polewaj mięso w trakcie pieczenia łyżką, 4-5 razy wystarczy. Jeśli cały płyn wyparuje dolej 1/2 szklanki wody i wymieszaj ją z przypieczonym na dnie brytfanny tłuszczem.
  7. Gotowy schab podawaj na ciepło lub zimno.
  8. Najsmaczniejszy jest po wystudzeniu, na drugi dzień, po nocy spędzonej w lodówce. Możesz go wtedy podgrzać w sosie lub pokroić do chleba.