ogórki małosolne

Ogórki małosolne

Ogórki małosolne to prawdziwy letni klasyk. Bez nich nie wyobrażam sobie grilla czy letniej sałatki. Są pyszne, chrupiące i aromatyczne, z wyraźną czosnkowo-chrzanową nutą. Czego chcieć więcej? No, może prostego przepisu, ale taki znajdziesz poniżej.

Jak zrobić ogórki małosolne?

Przede wszystkim musisz zacząć od wyboru dobrych ogórków. Wybierz twarde, średniej wielkości ogórki gruntowe bez śladu pleśni, pęknięć czy obić. To ważne dlatego, że w uszkodzonych ogórkach mogły się już rozpocząć procesy gnilne. Kolokwialnie rzecz ujmując – mogły zacząć się w nich namnażać złe bakterie i grzyby, np. pleśń. Drobnoustroje szkodą naturalnej fermentacji z udziałem pałeczek kwasu mlekowego, a właśnie o tę fermentację nam chodzi, są też szkodliwe dla naszych orgniazmów.

ogórki małosolne
Ogórki małosolne

Ogórki małosolne – jakie dodać przyprawy?

Skup się na aromatycznych dodatkach. Ja dodaję do ogórków czosnek, chrzan, liście chrzanu, baldachimy kopru i gorczycę. Zwróć jednak uwagę, aby przypraw nie było zbyt dużo, bo ogórki wyjdą niesmaczne. Paradoksalnie najlepszy jest tu umiar, a nie nadmierna szczodrość. Zbyt duża ilość przypraw w ogórkach zabija ich smak. Dlatego postaw na moją sprawdzoną proporcję. Bierz pod uwagę, że ogórki spędzą sporo czasu w zalewie, więc należy dawkować im „smakowe” wrażenia.

ogórki małosolne
Przyprawy do ogórków małosolnych

Zalewa do ogórków

Kto by pomyślał, że naturalna fermentacja polega na dodaniu do warzyw jedynie wody z solą. Ja zawsze ją przegotowuję, choć nie jest to konieczne, według niektórych znawców fermentacji. Myślę jednak, że warto upewnić się, że woda jest czysta i bez niechcianych bakterii, zagotowując ją. Do zagotowanej wody wrzucam sól. Na każdy 1 litr wrzątku to 1 solidna łyżka, dobrej soli morskiej, kamiennej lub himalajskiej. Dzięki takiej proporcji ogórki są idealnie słone.

Ile powinny stać ogórki małosolne

Wszystko zależy od wielu czynników. M.in. temperatury pomieszczenia, w którym kisisz ogórki. W cieple fermentacja zachodzi szybciej. Dlatego, jeśli lubisz lekko doprawione ogórki możesz jeść je już drugiego dnia, po 10 godzinach fermentowania. Najsmaczniejsze są po dniu, dwóch w 25 stopniach, jak to latem zwykle bywa. Nie martw się, jeśli postoją dłużej. Stopniowo będą zmieniać swój smak i staną się zwykłymi ogórkami kiszonymi.

ogórki małosolne
Ogórki małosolne

Co zrobić z zalewą z ogórków?

Nie wylewaj tego cennego płynu. Użyj zalewy do chłodnika, zakwaszenia zupy czy po prostu jako środka na kaca. Bogaty w elektrolity i naturalne pro i prebiotyki sok z ogórków jest skarbnicą dobrych bakterii, za które wdzięczne będą Ci Twoje jelita.  

Składniki

  • duży słój 5 l (lub 5 x 1l)
  • 2 kg ogórków gruntowych
  • 1 główka, młodego, czosnku
  • 4×5 cm korzeń chrzanu
  • 1 łyżka ziaren gorczyc
  • 2-3 liście chrzanu
  • 1 baldachim kopru z łodygami 
  • 3 l wody
  • 3 łyżki soli

Rada: Proporcja zalewy to 1 l wody z 1 łyżką soli. 

Przygotowanie

  1. Ogórki umyj i oczyść np. z pozostałości pędów (miękkie, łodyżki na czubach).
  2. Wodę zagotuj z solą. Odstaw do przestudzenia. 
  3. W słoju ułóż na dnie połowę kopru i liści chrzanu. 
  4. Czosnek przetnij na pół. 
  5. W słoju ułóż dość ciasno ogórki.
  6. Włóż do słoja po bokach czosnek, liście i resztę kopru, aby kiszonka ładnie wyglądała. 
  7. Zalej ogórki ciepłą zalewą (ok. 35 stopni).
  8. Zalej ogórki szczelnie, aby nic nie wystawało ponad poziom wody, inaczej mogą się popsuć.
  9. Odstaw ogórki w cieniu na blacie w kuchni.
  10. Po dniu w zalewie już można je jeść.