Hummus

Klasyczny Hummus

Jeśli nie jestem królową hummusu to już na pewno księżną. Zrobiłam w życiu setki hummusów i w końcu doszłam w tym do perfekcji. Dziś oddaję mój przepis w Twoje, dobre ręce. Hummus to potrawa bliskowschodnia. Je się ją w formie przystawki, zwykle z pieczywem czy pitą. Świetnie sprawdza się jako pasta do chleba.

Jak i z czego przygotować hummus?

Na pewno kojarzysz co nieco i wiesz, że przygotowuje się go z ciecierzycy. Niektórzy grzmią, że lepszy jest z tej samodzielnie gotowanej. Jestem zwolenniczką dobrej, domowej kuchni, ale czy różnica jest aż tak wyczuwalna? Nie do końca. Równie dobry hummus możesz zrobić z cieciorki z puszki jak i z tej, ugotowanej przez siebie. Ten drugi wychodzi po prostu znacznie taniej. Dla porównania 500 g suchej cieciorki kosztuje około 5-6 złotych, gdy puszka, 200-250 g ugotowanej(!) to wydatek równy 3-4 złotym. Pamiętaj, że podczas gotowania ciecierzyca pęcznieje więc, aby otrzymać puszę ugotowanej ciecierzycy  trzeba zalać wodą 1/2 szklanki suchych ziaren. Jeśli tak jak ja zwykle kupujesz cieciorkę w puszcze, zwróć uwagę czy do zalewy nie dodano środków konserwujących. Taką ciecierzycę wpisz na swoją czarną listę i patrz na nią w sklepie spod byka.

Hummus
Hummus

Jak ugotować ciecierzycę?

Jeśli chcesz gotować ciecierzycę, namocz ją i odstaw na noc. Potem gotuj z dodatkiem soli i sody oczyszczonej, przez co będzie bardziej lekkostrawna, to stary arabski patent. Następnie wykonuj wszystko jak Anna przykazała. Pamiętaj jednak, aby wystudzić cieciorkę przed miksowaniem, gorąca nie smakuje zbyt dobrze, a smak pasty zmienia się po jej wystudzeniu (oczywiście, wiem to z doświadczenia).

Kiedy podawać hummus?

Wracając do meritum, hummus to idealna imprezowa przystawka. Każdy go lubi, a możliwości jego interpretacji są nieskończone. Robiłam już hummus buraczkowy z kminem, ogórkowy z koperkiem, curry z musztardą, wasabi z majonezem, paprykowy, pomidorowy, pietruszkowy, orzechowy z pesto i wiele, wiele innych. Jednak dziś zaczynamy od podstawowego. Możesz go przygotować np. kilka godzin przed imprezą, ale wyjmij go z lodówki chwilę przed podaniem, bo najsmaczniejszy jest w temperaturze pokojowej. Ach uwielbiam hummus! Najbardziej ten klasyczny, pachnący sumakiem…

Przyprawa arabska – czym jest sumak garbarski?

Zaraz Pastuszku, jakim sumakiem?! Sumak, zwany garbarskim, to przyprawa w kolorze czerwonego wina, która nadaje knajpianym hummusom ten nieokreślony, lekko kwaskowy, boski, głęboki, bliskowschodni smak. Kupisz go w necie za kilka złotych i w momencie, w którym paczka dotrze do Twojego domu, staniesz się czarodziejem bliskowschodniej kuchni, niczym dżin z Baśni z Tysiąca i Jednej Nocy. Sumak to jedna z tych przypraw o której istnieniu nie wiesz, ale gdy już się dowiesz, nie wyobrażasz sobie gotowania bez niej. Możesz używać jej do pieczonego i duszonego mięsa, gulaszów czy dań duszonych z warzyw. Zapewniam Cię, nada im niezwykły aromat.

 

hummus z ciecierzycy
Hummus

Kmin rzymski

Drugą odpowiednią przyprawą do hummusu jest też kmin rzymski. Jednak z nim trzeba uważać – niektóre pachną nieciekawie, nie wiem, czy godzi się przywołać zapach nieświeżych skarpet na stronie bądź, co bądź kulinarnej, ale takie są fakty. Dobry kmin jest cytrusowy, orientalny i lekko ostry, o zielono-żółtym kolorze. Kup, przetestuj, a dowiesz się czy to Twój klimat.

Dlaczego do hummusu dodaje się pastę tahini?

Kluczowy składnik hummusu to pasta z prażonego sezamu tahini. Bez niej nie ma hummusu. Serio. Zastępowałam ją masłami z orzechów i to nie to samo. Dzięki paście sezamowej hummus jest kremowy (pasta składa się w większości z tłuszczu) i ma przepiękny zapach sezamu. Uważaj, aby nie przesadzić z pastą tahini, a nawet w telewizji widziałam takie przepisy, w których do ciecierzycy dodawano nawet szklankę tahini! Pasta ma wyraźny smak i jeśli dodasz jej za dużo hummus będzie gorzki. Zachowaj umiar, a pasta nie dość, że starczy Ci na dłużej, nie sprawi, że hummus będzie niejadalny. Co do ceny i rodzajów pasty. Tahina kosztuje około 20 zł za średni, duży słoik, w zależności od miejsca zakupu. Co do jakości pasty. Kup dobrą, 100 % pastę z sezamu. Na rynku jest wiele słodzonych past sezamowych, ale te do hummusu się nie sprawdzają – w pośpiechu zdarzyło mi się kupić taką pastę kilkakrotnie.

Domowa pasta tahini

Możesz też przygotować pastę z sezamu w domu, jeśli masz dobry blender. Podpraż na patelni nasiona sezamu i zmiksuj z odrobiną oliwy na bardzo gładką pastę. Na początku będzie zbijać się w kulkę, później rozpuści i zacznie przypominać pastę. Trwa to około 15-20 minut, w zależności od mocy Twojego blendera. Ale róbmy już nasz hummus! Domowa pasta do chleba w około 5 minut!

Ps: wody z puszki (tj. aquafaby) nie wylewaj.

Zrób z niej mus czekoladowy, bezy czy inne cudo.

W necie znajdziesz mnóstwo przepisów #zerowaste.

Składniki

na miseczkę hummusu:

  • 1 puszka ciecierzycy
  • 1 łyżka pasty tahini
  • 3 łyżki soku z cytryny
  • 2-3 łyżki oliwy extra virgin
  • ½ łyżeczki sumaku
  • 1 mały ząbek czosnku
  • sól do smaku
  • Ewentualnie ½ łyżeczki kminu rzymskiego, zmielonego
  • Ewentualnie 1-2 łyżki wody, jeśli hummus jest zbyt zwarty.

Przygotowanie

  1. Ciecierzycę osącz na sicie.
  2. Zmiksuj wszystkie składniki.
  3. Hummus powinien mieć konsystencję gęstej, kremowej pasty. Jeśli jest zbyt gęsty dolej odrobinę wody.
  4. Hummus udekoruj sumakiem i odrobiną oliwy.
  5. Podawaj z warzywami lub pieczywem.