dżem z czarnej porzeczki

Dżem z czarnej porzeczki

Dżem z czarnej porzeczki kojarzy mi się z dzieciństwem. Pamiętam, jak robiła go moja ciocia. Pyszny, prawie czarny, słodki, gęsty i wyraźnie kwaskowy. Najpyszniejszy ze wszystkich. Zrób chociaż kilka słoików, bo tego smaku nie znajdziesz w żadnym sklepie.

Dżem z czarnej porzeczki

Wczoraj jadłam z nim placuszki (przepis niebawem) i do dziś nie mogę przestać się nimi zachwycać. Dżem z czarnej porzeczki ma w sobie coś absolutnie wyjątkowego. Przede wszystkim to w jaki sposób łączą się w nim te kwaśne, leśne nuty porzeczki ze słodyczą owoców. A do tego ten prawie czarny kolor, który po rozsmarowaniu dżemu na toście zmienia się w rubinowoczarny. Matka natura to ma wyobraźnię! Muszę przyznać, że czarne porzeczki to klejnoty w jej koronie, a właśnie teraz jest na nie sezon.

dżem z czarnej porzeczki
Dżem z czarnej porzeczki

Domowy dżem

Przetwory to mój konik, dlatego wierz mi Drogi Czytelniku, że znając kilka patentów zrobisz domowy dżem w kilka chwil. I nie ma tu znaczenia jakie owoce weźmiesz na cel. Czy będą to truskawki, porzeczki czy maliny. Dżem to po prostu owoce z cukrem, pektyną (jeśli owoce mają jej mało) i przeciwutleniaczem, czyli sokiem z cytryny lub kwaskiem cytrynowym. Po zmieszaniu i podgrzaniu tych składników dzieją się czary. Soki owocowe mieszają się z cukrem, tworząc kleistą, zwartą, gęstą masę i nagle… zaczynają smakować niewiarygodnie owocowo i przepysznie. Żaden gotowy dżem nie równa się z tym zrobionym samodzielnie. 

dżem z czarnej porzeczki
Dżem z czarnej porzeczki

Pektyny do dżemu 

Czemu ciągle mówię o tych pektynach? Przede wszystkim dlatego, że pektyny owocowe to naturalne zagęstniki. Dzięki nim nie musisz gotować dżemu w nieskończoność. Krótsze gotowanie to nie tylko zdrowsze przetwory z większą zawartością witamin, ale też duża oszczędność energii, więc i dbanie o środowisko. Porzeczki mają sporo naturalnych pektyn, są gdzieś między jabłkami, które nie wymagają zagęstników, a truskawkami, które składają się prawie w całości z wody. Ale i tak chciałam, aby gotowy dżem był gęstszy, więc użyłam do przygotowania dżemu cukru żelującego z pektyną właśnie. Zwróć jednak uwagę, że owoców jest więcej niż 1 kg, właśnie z uwagi na naturalną pektynę zawartą w czarnych porzeczkach. 

Składniki

Na 4 słoiki dżemu po ok. 300 ml

  • 1,3 kg czarnych porzeczek
  • 500 g cukru żelującego
  • 40 ml soku z cytryny

Rada: nie masz pod ręką cukru żelującego ani pektyny owocowej? Gotuj dżem ze zwykłym cukrem, aż 1/3 soku odparuje. Dopiero wtedy pakuj go do słoików.

Przygotowanie

  1. Porzeczki umyj, przejrzyj i obierz z gałązek. Do dżemu muszą trafić tylko owoce. Oczywiście wszelkie zepsute porzeczki wyrzuć.
  2. Do owoców wsyp cukier.
  3. Wlej też sok z cytryny i zacznij podgrzewać garnek z owocami.
  4. Gotuj dżem na średnim ogniu 15 minut od zagotowania.
  5. Ustaw palnik na najmniejszą moc.
  6. Gorący, gotujący się dżem przelej do suchych, czystych, wyparzonych słoików.
  7. Zakręć słoiki i odstaw do góry dnem. Połóż je blisko siebie, na ściereczce, aby dłużej postały we własnym cieple.
  8. Po przestudzeniu dżem możesz zapasteryzować.