Prosty i bardzo smaczny dżem z truskawek. Smakuje jak lato zamknięte w słoiku. Jest idealnie słodki, lekko kwaśny i bardzo owocowy, po prostu wyśmienity na zimę. Przygotuj go już teraz, gdy truskawki są najsmaczniejsze.
Dżem truskawkowy dla dzieci
Dlaczego dzieci go uwielbiają? Otóż dlatego, że ma idealną gładkość! Wystarczy, że zmiksujesz gorący dżem przed rozlaniem do słoików, a dzieciaki oszaleją na jego punkcie. Wierz mi, gdy nie miksowałam dżemów nie cieszyły się aż taką popularnością, a teraz, już na początku zimy nie ma po nich śladu. Odkąd stałam się cwana (i pozbywam się kawałków owoców) słowo naleśniki, sprawia, że dzieciaki mają uśmiechy na ustach i czekają na dokładkę dżemu.
Jakie truskawki wybrać do dżemu
Przede wszystkim skup się na tym, żeby były świeże. Owoce na przetwory nie mogą mieć plam, pleśni czy zacieków. Muszą być twarde i jędrne. Najlepiej jeśli kupisz koszyk truskawek i od razu po przyniesieniu do domu zabierzesz się za przygotowanie dżemu. Truskawki bardzo szybko pleśnieją, szczególnie jeśli od razu je wypłuczesz. Dlatego płucz je na bieżąco i tylko tyle ile zamierzasz zjeść czy zużyć. Masz wtedy gwarancję, że dłużej będą świeże i pyszne.
Jak zagęścić dżem z truskawek
Truskawki w większości składają się z wody, dlatego podczas gotowania dżemu wypływa z nich bardzo dużo soku. Masz dwie opcje. Pierwsza to długie gotowanie owoców, aż do odparowania soku. Druga, którą zwykle wybieram, to dodanie do truskawek naturalnej pektyny owocowej. Pektyny to biały proszek przypominający żelatynę, jednak uzyskuje się go ze skórek owoców np. jabłek lub cytryn. To zupełnie naturalny i wegański środek żelujący. Uwielbiam go, jest świetny i bardzo usprawnia przygotowanie przetworów. Kupisz go w dużych marketach albo przez internet. Jest niedrogi. Porcja na kilogram owoców kosztuje około 1-2 złotych, w zależności od wielkości opakowania. Jeśli nie masz pod ręką pektyn użyj cukru żelującego, który zawiera je w swoim składzie. Obu sposobów używam wymiennie.
Sok z cytryny do dżemu
Jeśli chcesz zachować piękny kolor dżemu truskawkowego musisz pamiętać o przeciwutleniaczu. Proces utleniania, w dużym skrócie, polega m.in. na zmianie składu i koloru owoców. Naturalnym przeciwutleniaczem jest sok z cytryny. To dzięki niemu wszystkie moje przetwory owocowe są takie kolorowe. Możesz kupić gotowy, wyciśnięty, ekologiczny sok z cytryn albo wyciskać go na bieżąco. Uważam, że lepiej sprawdza się opcja “na świeżo”. Wypróbowałam obie opcje i według mnie owoce wymieszane ze świeżym sokiem zachowują kolor na dużej. Jednak jeśli robisz dużo dżemów może to być męczące, dlatego wykorzystaj opcję z gotowym sokiem.
Jak przygotowywać przetwory?
Przede wszystkim musisz zadbać o czyste i wyparzone słoiki, aby nie było w nich żadnych drobnoustrojów. Przez bakterie cała Twoja robota poszłaby na marne, więc nie odpuszczaj tego, według mnie, najważniejszego kroku. Tuż przed włożeniem dżemu do słoików musisz je dokładnie osuszyć. Woda także powoduje psucie produktów, ponieważ i w niej zwykle są jakieś bakterie. Pamiętam, gdy wiele lat temu pominęłam te kroki i cały zapas dyniowego pure wylądował na ścianach piwnicy, tuż po eksplozji jaką wywołał nagromadzony w słoikach dwutlenek węgla. Wierz mi, było co sprzątać. Dlatego ucz się na moich błędach.
na 3 słoiki po 300 mlSkładniki
Rada: nie masz pod ręką pektyn ani cukru żelującego? Gotuj dżem aż połowa soku odparuje i dopiero wtedy przełóż go do słoików.
Przygotowanie