dżem śliwkowy

Dżem śliwkowy

Prosty przepis na pyszny dżem śliwkowy ze śliwek węgierek. Domowy dżem jest najsmaczniejszy. Uwielbiam go na toście, rogaliku czy naleśnikach, zaręczam Ci, że przygotowanie go nie zajmie Ci dużo czasu, a efekty są zachwycające. Właśnie teraz, późnym latem, warto pochylić się nad garnkiem z pachnącymi śliwkami. 

Dżem ze śliwek

Do mojego dżemu używam najbardziej popularnych w naszym kraju śliwek węgierek. Węgierka jest idealna do dżemu śliwkowego. Dlaczego? Ma dużo cukru, pektyn i błonnika, a dzięki temu połączeniu wystarczą jedynie owoce, cukier i przeciwutleniacz (w tym wypadku sok z cytryny), aby już po chwili gotowania cieszyć się domowym dżemem. Niewątpliwie idealnym dodatkiem do śliwek jest wanilia, dlatego dodałam odrobinę cukru z wanilią do mojego dżemu. Nie uwierzysz dopóki nie spróbujesz jak wspaniale łączy się z kwaskowymi śliwkami. Na zakończenie dodam, że sok cytrynowy jest kluczowy dla uzyskania tego pięknego fioletowego koloru dżemu, dlatego go nie pomijaj. Nie, dżem śliwkowy nie będzie przez to kwaśny ;). 

dżem ze śliwek
Domowy dżem ze śliwek

Czym się różni dżem od powideł

Na pewno myśląc o śliwkach myślisz o powidłach śliwkowych. Ale na nie jeszcze przyjdzie pora. Mogłoby się wydawać, że to prawie to samo co dżem, ale nie. Dżem śliwkowy gotuje się krótko z większą ilością cukru. Dżem przekłada się do słoików z dużą ilością soku w przeciwieństwie do powideł. Powidła śliwkowe gotuje się długo, ja robię to nawet 3-4 dni, do odparowania soku i maksymalnego skondensowania śliwkowego smaku. Niektórzy nie dodają do nich cukru, choć ja zwykle dodaję odrobinę, aby śliwki szybciej się przysmażały do brązowej, pachnącej, spieczonej skórki. Uwielbiam ten proces, ma w sobie coś magicznego i relaksującego. Przepis na powidła śliwkowe znajdziesz na mojej stronie niebawem – właśnie je robię, a jak wspomniałam wyżej, chwilę to trwa. 

Składniki

3 słoiki po 300 ml 

  • 1 kg śliwek węgierek 
  • 250 g cukru 
  • 10 g cukru z wanilią
  • 40 ml soku z cytryny 

Przygotowanie

  1. Śliwki umyj i wypestkuj.
  2. Owoce wrzuć do garnka z cukrami i sokiem.
  3. Gotuj dżem 25 minut, bez przykrycia. Mieszaj go od czasu do czasu. Uważaj, bo lubi chlapać. 
  4. Gotowy dżem możesz zmiksować – dzieci nie lubią kawałków skórek. 
  5. Przekładaj dżem do suchych, czystych i wyparzonych słoików, zakręcaj dokładnie i odstawiaj do góry dnem, aby wytworzyła się próżnia. 
  6. Gotowy dżem możesz zapasteryzować.