Pyszne, kruche, kremowe i ciągnące czekoladowe brownie z wiśniami. Absolutnie wyjątkowe i absolutnie bez glutenu. Koniecznie spróbuj. Moje ciasto przygotujesz w 10 minut, a w kolejne 20-25 już możesz je zajadać. Jest pyszne zarówno na ciepło jak i zimno, a w lodówce przechowasz je nawet przez tydzień. To przepis uniwersalny. Bez wątpienia świetnie sprawdzi się na kinder balu czy na romantycznej randce!
Jak zrobić Brownie
Z pewnością Brownie to jedno z najprostszych i najsmaczniejszych ciast, oceniając wkład pracy w stosunku do efektu. W przeciwieństwie do ciasta ucieranego składniki do Brownie po prostu stop i wymieszaj ze składnikami sypkimi. Ze słyszenia, wiem, że właśnie ucieranie bywa najbardziej kłopotliwe dla początkujących cukierników. Tutaj nie staniesz przed problemem wyboru odpowiedniego momentu ubicia masła czy jajek. Zadbałam o to, aby proporcje były idealne więc wystarczy, że wszystko wymieszasz zgodnie z przepisem. Przede wszystkim pamiętaj, aby czekolada z masłem przed dodaniem do jajek była przestudzona. Nie może być za gorąca, bo wyjdzie Ci jajecznica, a nie ciasto. Dlatego przestudź ją do ok. 40 stopni, zanim wymieszasz z jajkami.
Bezglutenowe brownie
Oczywiście możesz upiec ciasto z mąką pszenną, ale ja wybrałam zmielone migdały. Dlatego, że sa zdrowsze i wzbogacają smak ciasta. Co do właściwości fizycznych ciasta. Brownie z migdałami, w przeciwieństwie do tego z mąką pszenną, jest bardziej kruche i musisz je ostrożniej kroić.
Co można dodać do Brownie
Czekoladowe Brownie ma tę przewagę nad innymi ciastami, że możesz dodać do niego różne dodatki i za każdym razem otrzymać inne ciasto. Przyjmij za pewniak składniki bazę i eksperymentuj z kawałkami orzechów, bakalii, owoców np. brzoskwiń, ananasa, jabłek, agrestu czy malin, ale też smakowych maseł: np. orzechowego czy pasty tahini. W wersji #foodporn możesz do ciasta kawałki batoników np. Snickersa, Kinderków czy Bounty, a nawet czekoladki Lindor. Ogranicza Cię jedynie wyobraźnia.
Czym jest erytrytol
Erytrol zwany erytrytolem to słodzik pochodzenia roślinnego, który nie ma kalorii. Lubię go dlatego, że nie zmienia smaku ciast i wygląda tak samo jak cukier. Nigdy nie miałam po nim nieprzyjemnych dolegliwości, a różnie bywało po np. stewii czy chemicznych słodzikach, takich jak aspartam. Choć bywała to zwykle zgaga lub niestrawność, były nieprzyjemne i uciążliwe. Erytrol najbardziej przypomina ksylitol, ale jest od niego tańszy.
blaszka 20×25 cm dodatkowo: Składniki
Przygotowanie