brownie

Bezglutenowe brownie

Pyszne, kruche, kremowe i ciągnące czekoladowe brownie z wiśniami. Absolutnie wyjątkowe i absolutnie bez glutenu. Koniecznie spróbuj. Moje ciasto przygotujesz w 10 minut, a w kolejne 20-25 już możesz je zajadać. Jest pyszne zarówno na ciepło jak i zimno, a w lodówce przechowasz je nawet przez tydzień. To przepis uniwersalny. Bez wątpienia świetnie sprawdzi się na kinder balu czy na romantycznej randce!

Jak zrobić Brownie 

Z pewnością Brownie to jedno z najprostszych i najsmaczniejszych ciast, oceniając wkład pracy w stosunku do efektu. W przeciwieństwie do ciasta ucieranego składniki do Brownie po prostu stop i wymieszaj ze składnikami sypkimi. Ze słyszenia, wiem, że właśnie ucieranie bywa najbardziej kłopotliwe dla początkujących cukierników. Tutaj nie staniesz przed problemem wyboru odpowiedniego momentu ubicia masła czy jajek. Zadbałam o to, aby proporcje były idealne więc wystarczy, że wszystko wymieszasz zgodnie z przepisem. Przede wszystkim pamiętaj, aby czekolada z masłem przed dodaniem do jajek była przestudzona. Nie może być za gorąca, bo wyjdzie Ci jajecznica, a nie ciasto. Dlatego przestudź ją do ok. 40 stopni, zanim wymieszasz z jajkami. 

bezglutenowe brownie
bezglutenowe brownie z wiśniami

Bezglutenowe brownie

Oczywiście możesz upiec ciasto z mąką pszenną, ale ja wybrałam zmielone migdały. Dlatego, że sa zdrowsze i wzbogacają smak ciasta. Co do właściwości fizycznych ciasta. Brownie z migdałami, w przeciwieństwie do tego z mąką pszenną, jest bardziej kruche i musisz je ostrożniej kroić.

Co można dodać do Brownie

Czekoladowe Brownie ma tę przewagę nad innymi ciastami, że możesz dodać do niego różne dodatki i za każdym razem otrzymać inne ciasto. Przyjmij za pewniak składniki bazę i eksperymentuj z kawałkami orzechów, bakalii, owoców np. brzoskwiń, ananasa, jabłek, agrestu czy malin, ale też smakowych maseł: np. orzechowego czy pasty tahini. W wersji #foodporn możesz do ciasta kawałki batoników np. Snickersa, Kinderków czy Bounty, a nawet czekoladki Lindor. Ogranicza Cię jedynie wyobraźnia.

brownie
Brownie z wiśniami

Czym jest erytrytol

Erytrol zwany erytrytolem to słodzik pochodzenia roślinnego, który nie ma kalorii. Lubię go dlatego, że nie zmienia smaku ciast i wygląda tak samo jak cukier. Nigdy nie miałam po nim nieprzyjemnych dolegliwości, a różnie bywało po np. stewii czy chemicznych słodzikach, takich jak aspartam. Choć bywała to zwykle zgaga lub niestrawność, były nieprzyjemne i uciążliwe.  Erytrol najbardziej przypomina ksylitol, ale jest od niego tańszy. 

Składniki

blaszka 20×25 cm

  • 250 g czekolady 
  • 200 g masła
  • 200 g erytrytolu (lub cukru)
  • 30 g kakao
  • 120 g mielonych migdałów
  • 5 jajek
  • 10 g cukru z wanilią
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • szczypta soli 

dodatkowo: 

  • 200 g kandyzowanych wiśni 

Przygotowanie

  1. Piekarnik nastaw na 180 stopni, góra, dół. 
  2. Blachę wysmaruj masłem i wyłóż papierem do pieczenia. 
  3. Czekoladę połam i przełóż do metalowej, odpornej na temperaturę miski. 
  4. Do czekolady dodaj masło. 
  5. W garnku, o średnicy odpowiedniej, aby zmieściła się nad nim miska, zagotuj wodę.
  6. Stop masło z czekoladą nad parującą, gorącą wodą z garnka. Pamiętaj, że woda nie powinna dotykać miski – czekolada może się zważyć po zagotowaniu.  
  7. Powoli mieszaj masę, aż całkowicie się stopi. Nie podgrzewaj jej zbyt szybko, aby się nie zważyła. 
  8. Odstaw czekoladę do przestudzenia. 
  9. Mąkę wymieszaj z kakao i proszkiem. 
  10. Erytrol zmiksuj z jajkami i cukrem z wanilią, aż się rozpuści. Potrwa to ok. 5 minut. 
  11. Do jajek cienką strużką wlej czekoladę, ciągle mieszając masę trzepaczką. 
  12. Wsyp do masy suche składniki i krótko wymieszaj ciasto tylko do połączenia składników. 
  13. Przelej ciasto do formy wyłożonej papierem do pieczenia. 
  14. Na wierzchu ciasta wyłóż wiśnie. 
  15. Piecz Brownie przez 20-25 minut w temperaturze 180 stopni. Im krócej będziesz je piec tym bardziej ciągnące będzie.
  16. Brownie podawaj np. z bitą śmietaną, miętą i ziarnami granatu.