śledzie w oleju z cebulą

Śledzie w oleju z cebulką

Klasyczne śledzie w oleju z cebulką i majerankiem. No kto ich nie zna? Aromatyczne połączenie majeranku, czosnku i cebuli to wigilijny a także imprezowy klasyk. Uwielbiam tak przygotowane śledzie. Są idealne z razowym chlebem na zakwasie i kiszonym ogórkiem. Przygotuj je w większej ilości przed świętami, aby w święta i po, podjadać je tylko ze słoika.

Jak wybrać dobre śledzie?

Śledzie powinny być mięsiste, dość jędrne, twarde i bez dziur. Tylko takie będą pyszne po macerowaniu w marynacie czy sosie. Mogą być cienkie, ważne aby nie były zbyt kruche i miękkie. Jeśli nie pachną świeżą, słoną zalewą mogą być nieświeże. Jeśli możesz wybierz śledzie na wagę lub zapakowane w przezroczyste opakowanie.

Jak marynuję śledzie

Oczywiście, śledzie układam warstwowo w słoiku. Dzięki temu nie dość, ze wszystkie są otoczone tłuszczem to dodatkowo łatwo przechowuje się je w lodówce. Śledzie z cebulą mają dość mocny aromat i rzekłabym jest to nawet swoisty eufemizm. Natomiast smakują wybornie, dlatego zdecydowanie warto je przygotować. Ja zalewam śledzie oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia albo olejem rzepakowym z pierwszego tłoczenia, najczęściej ekologicznym. Takie oleje są najzdrowsze i najbardziej wartościowe dla naszego organizmu. Zwyczajnie wyjadam później porcję aromatycznego oleju maczając w nim kawałek żytniego, razowego chleba.

śledzie w oleju z cebulą
Śledzie w oleju z cebulą w słoiku

Składniki

  • 4 filety ze śledzia ala matijas
  • 3 cebule
  • 3 ząbki czosnku
  • 1 łyżka suszonego majeranku
  • 3 liście laurowe
  • 5-6 kulek ziela angielskiego
  • sól
  • oliwa z oliwek lub olej rzepakowy z pierwszego tłoczenia

 

Przygotowanie

  1. Śledzie osącz z zalewy i zalej mlekiem. Odstaw na noc do lodówki.
  2. Filety osącz z mleka i wytrzyj dokładnie papierowym ręcznikiem. Lekko dociskaj ręcznik do śledzi dłońmi, aby były względnie suche.
  3. Pokrój śledzie w 2-3 cm paski.
  4. Cebulę obierz, umyj, osusz i pokrój w cienkie półplasterki.
  5. Jeśli masz więcej czasu możesz posolić cebulę i odstawić w zakręconym słoiku na 1 godzinę – dzięki czemu zmięknie.
  6. Czosnek posiekaj.
  7. Czosnek, cebulę i śledzie układaj warstwowo w słoiku i posypuj majerankiem. Między warstwy wspomnianych wciśnij ziele i liście laurowe.
  8. Słoik zalej oliwą lub olejem, zakręć i odstaw na 2-3 dni do lodówki. Po tym czasie są najsmaczniejsze.
  9. Śledzie, jeśli są szczelnie przykryte warstwą oleju, możesz przechowywać nawet ponad tydzień.