pączki z nutellą

Pączki z bitą śmietaną i Nutellą

Miałam czekać do tłustego czwartku z zamieszczeniem tego przepisu, ale gdy wrzuciłam go w zapowiedzi na Instagramie dostałam wiele próśb o zamieszczenie go już teraz. Właściwie nie powinnam się temu dziwić. Pyszne, puszyste waniliowe pączki, z cudownie kremową bitą śmietaną, orzechowo-czekoladowym, kultowym kremem Nutella i posypką z prażonych orzechów laskowych… Och! To jeden z tych przysmaków, o których się nie zapomina. Oto najlepszy przepis na pączki, które pokochasz całym sercem.

pączki z nutellą
Pyszne pączki z Nutellą

Ciasto drożdżowe na pączki

Ciasto na pączki musi bazować przede wszystkim na świeżych i żywych drożdżach. Bezsprzecznie – pączki na świeżych drożdżach są smaczniejsze i lepiej rosną. Kolejną ważną rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę jest temperatura składników. Po pierwsze jajka nie mogą być zimne, po drugie nie wlewaj do ciasta zbyt ciepłego ani mleka, ani masła, dlatego, że wysoka temperatura zabije drożdże, przez co ciasto nie wyrośnie, a pączki będą gumowate. Paradoksalnie ciasto drożdżowe lubi ciepło, ale tylko podczas wyrastania. Dlatego ze względu na to nie pozwól, aby stało w przeciągu lub w zimnie. Godny uwagi jest też czas wyrastania. Ciasto drożdżowe potrzebuje go dość dużo, dlatego załatw sobie wolne popołudnie i zabierz się za smażenie pączków razem ze mną. Obiecuję, jeśli będziesz przestrzegać przepisu – będą pyszne.

Dlaczego do ciasta na pączki dodaje się alkohol

Na liście składników znajdziesz przeżywający renesans w środkach do dezynfekcji spirytus. Z uwagi na właściwości fizyczno-chemiczne tego alkoholu dodaje się go do ciasta, aby pączki nie wciągnęły do środka zbyt dużej ilości tłuszczu. Dlatego nie pomijaj tego składnika. Niewątpliwie jest bardzo ważny. Dzięki niemu, pączki są puszyste, a nie rozmoczone i nasiąknięte jak gąbki. Nie przejmuj się alkoholem, po tak długim kontakcie z gorącym olejem oczywiście wyparowuje. Dlatego pączki według tego przepisu mogą jeść i duzi i mali.

pączki z nutellą
Przekrojone pączki z Nutellą

Na czym smażyć pączki

Niegdyś smażono je na smalcu wieprzowym. Myślę, że tak smażone są smaczne, aczkolwiek, przynajmniej dla mnie, bardzo ciężkie i pachnące wieprzowiną. Nie wspominam nawet o zapachu unoszącym się w domu po takiej sesji smażelniczej! Dla mnie jest nie do zniesienia. Reasumując – smażony smalec nie pachnie zbyt dobrze. Dlatego, w przeciwieństwie do naszych babć, smażę je na neutralnym w smaku oleju rzepakowym. To olej, który ma optymalną temperaturę palenia i sprawia, że w pączkach dominuje ich własny smak, a nie smak tłuszczu. Jeśli masz ochotę na eksperymenty wymieszaj 1:1 olej rzepakowy ze smalcem. Nie używaj oliwy z pierwszego, ani z drugiego tłoczenia, ani oleju słonecznikowego – mają zbyt niską temperaturę palenia i spalą się zanim zdążysz usmażyć pączki. Jeśli temperatura oleju podniesie się powyżej 160 stopni dolej do niej odrobinę zimnego oleju (100-150 ml), to pozwoli ją ustabilizować.

przepis na pączki
Pączek z kremem Nutella

Jak długo rosną pączki?

Niestety długo. Ale nie możesz pomijać tego kroku. Każde z wyrastań jest politycznie, chemicznie i merytorycznie uzasadnione. Kiedyś i ja myślałam, że można zyskać na czasie i przygotować klasyczne pączki bez wyrastania. Jednak z tych eksperymentów wychodziły gnioty, a nie prawdziwe pączki, jak te ze zdjęcia. Kluczowe są także miejsce i sposób wyrastania. Miejsce powinno być ciepłe i o ograniczonej cyrkulacji powietrza. Co do sposobu wyrastania konieczne jest to, abyś pączki przykryła, tudzież przykrył, folią spożywczą, a nie jak ja niegdyś, bawełnianą ściereczką. W przeciwieństwie do ściereczki, pod folią pączki będą miały bardziej równomierną temperaturę do wyrastania i nie wyschną.

Składniki

pączki:

  • 500 g mąki tortowej + odrobina do podsypania
  • 50 g świeżych drożdży
  • 100 g cukru
  • 200 ml mleka m.in 2 %
  • 3 jajka
  • 2 żółtka
  • 12 g cukru z wanilią
  • 50 ml spirytusu
  • 100 g masła
  • szczypta soli (1/3 łyżeczki)
  • 1,5 l oleju do smażenia

dodatki:

  • bita śmietana
  • krem Nutella
  • 50 g orzechów laskowych

Przygotowanie

  1. Ciasto na pączki: Mąkę przesiej (koniecznie!) do dużej miski.
  2. Drożdże wymieszaj z 2 łyżkami cukru (odejmij ze 100 gramów). Mieszaj je, aż staną się rzadkie.
  3. Mleko podgrzej do 35-36 stopni. Ciepłe wymieszaj z drożdżami.
  4. W mące zrób wgłębienie na zaczyn.
  5. Wlej zaczyn do mąki i lekko przemieszaj go z mąką tworząc breję o gęstości ciasta na naleśniki.
  6. Przykryj ciasto folią spożywczą i odstaw na 15-25 minut do wyrośnięcia. Gdy zaczyn podwoi swoją objętość zacznij wyrabiać ciasto.
  7. W międzyczasie, gdy zaczyn rośnie, ubij jajka i żółtka z pozostałym cukrem oraz cukrem waniliowym.
  8. Stop też masło i przestudź je, aby miało maksymalnie 35-36 stopni.
  9. Do zaczynu z mąką dodaj jajka, sól i spirytus. Wymieszaj ciasto łyżką. A gdy zacznie się łączyć wlej do niego stopione masło, stopniowo, ciągle wyrabiając.
  10. Przełóż ciasto na stolnicę i wyrabiaj je aż będzie jędrne i przestanie się kleić do rąk. Około 10-15 minut.
  11. Ciasto drożdżowe podsypuj mąką w ostateczności, bo może stać się twarde. Dopiero, gdy przez kilka minut nie odkleja się od rąk podsyp 1-2 łyżki mąki.
  12. Gotowe ciasto włóż do miski i przykryj szczelnie folią spożywczą.
  13. Odstaw je na 60 minut do wyrośnięcia.
  14. W międzyczasie możesz przygotować orzechy: upraż je na suchej patelni. Jeśli mają skórki, jeszcze gorące przełóż na ręcznik. Złóż go tak, aby orzechy były w środku, po czym intensywnie nim pocieraj, aby zdjąć skórki.
  15. Orzechy posiekaj i odstaw do posypania pączków. Podobną posypkę możesz kupić gotową w sklepie cukierniczym.
  16. Gdy ciasto wyrośnie – podwoi swoją objętość 2,5 raza – przełóż je na stolnicę lub deskę.
  17. Zagnieć je i rozwałkuj na grubość 2,5-3 cm.
  18. Szklanką lub pierścieniem cukierniczym wytnij kółka o średnicy 4-7 cm. W zależności od tego jak duże pączki chcesz uzyskać. Pamiętaj jednak, że większe pączki dłużej się smażą.
  19. Jeśli zostanie ci ciasta, powtórz czynność, aż do jego całkowitego zużycia.
  20. Pączki ułóż na kawałkach papieru do pieczenia i luźno, choć szczelnie przykryj folią spożywczą, aby wyrosły. Nie dociskaj jej do ciastek. Powinny mieć miejsce na podwojenie objętości.
  21. Odstaw pączki na 45-50 minut do wyrośnięcia.
  22. Gdy będą puszyste zacznij rozgrzewać olej w woku, patelni czy rondlu.
  23. Mieszaj go łopatką, aby równomiernie się rozgrzał.
  24. Wrzuć kawałek ciasta do oleju, który zrobił wie rzadki i przezroczysty.
  25. Gdy wypłynie na wierzch i pojawią się wokół niego bąbelki olej ma około 150-160 stopni.
  26. Wkładaj delikatnie pączki i smaż je na średniej mocy palnika przez około 3-4 minuty z każdej strony.
  27. Najlepiej zrób próbę i usmaż jeden testowy pączek. Wtedy ustalisz odpowiednią moc palnika i czas smażenia.
  28. Gotowe pączki przestudź. Przekrój i nafaszeruj Nutellą i bitą śmietaną.
  29. Wierzch pączka posmaruj kremem i posyp orzechami laskowymi.
  30. Złóż pączki i zajadaj.