Miałam czekać do tłustego czwartku z zamieszczeniem tego przepisu, ale gdy wrzuciłam go w zapowiedzi na Instagramie dostałam wiele próśb o zamieszczenie go już teraz. Właściwie nie powinnam się temu dziwić. Pyszne, puszyste waniliowe pączki, z cudownie kremową bitą śmietaną, orzechowo-czekoladowym, kultowym kremem Nutella i posypką z prażonych orzechów laskowych… Och! To jeden z tych przysmaków, o których się nie zapomina. Oto najlepszy przepis na pączki, które pokochasz całym sercem.
Ciasto drożdżowe na pączki
Ciasto na pączki musi bazować przede wszystkim na świeżych i żywych drożdżach. Bezsprzecznie – pączki na świeżych drożdżach są smaczniejsze i lepiej rosną. Kolejną ważną rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę jest temperatura składników. Po pierwsze jajka nie mogą być zimne, po drugie nie wlewaj do ciasta zbyt ciepłego ani mleka, ani masła, dlatego, że wysoka temperatura zabije drożdże, przez co ciasto nie wyrośnie, a pączki będą gumowate. Paradoksalnie ciasto drożdżowe lubi ciepło, ale tylko podczas wyrastania. Dlatego ze względu na to nie pozwól, aby stało w przeciągu lub w zimnie. Godny uwagi jest też czas wyrastania. Ciasto drożdżowe potrzebuje go dość dużo, dlatego załatw sobie wolne popołudnie i zabierz się za smażenie pączków razem ze mną. Obiecuję, jeśli będziesz przestrzegać przepisu – będą pyszne.
Dlaczego do ciasta na pączki dodaje się alkohol
Na liście składników znajdziesz przeżywający renesans w środkach do dezynfekcji spirytus. Z uwagi na właściwości fizyczno-chemiczne tego alkoholu dodaje się go do ciasta, aby pączki nie wciągnęły do środka zbyt dużej ilości tłuszczu. Dlatego nie pomijaj tego składnika. Niewątpliwie jest bardzo ważny. Dzięki niemu, pączki są puszyste, a nie rozmoczone i nasiąknięte jak gąbki. Nie przejmuj się alkoholem, po tak długim kontakcie z gorącym olejem oczywiście wyparowuje. Dlatego pączki według tego przepisu mogą jeść i duzi i mali.
Na czym smażyć pączki
Niegdyś smażono je na smalcu wieprzowym. Myślę, że tak smażone są smaczne, aczkolwiek, przynajmniej dla mnie, bardzo ciężkie i pachnące wieprzowiną. Nie wspominam nawet o zapachu unoszącym się w domu po takiej sesji smażelniczej! Dla mnie jest nie do zniesienia. Reasumując – smażony smalec nie pachnie zbyt dobrze. Dlatego, w przeciwieństwie do naszych babć, smażę je na neutralnym w smaku oleju rzepakowym. To olej, który ma optymalną temperaturę palenia i sprawia, że w pączkach dominuje ich własny smak, a nie smak tłuszczu. Jeśli masz ochotę na eksperymenty wymieszaj 1:1 olej rzepakowy ze smalcem. Nie używaj oliwy z pierwszego, ani z drugiego tłoczenia, ani oleju słonecznikowego – mają zbyt niską temperaturę palenia i spalą się zanim zdążysz usmażyć pączki. Jeśli temperatura oleju podniesie się powyżej 160 stopni dolej do niej odrobinę zimnego oleju (100-150 ml), to pozwoli ją ustabilizować.
Jak długo rosną pączki?
Niestety długo. Ale nie możesz pomijać tego kroku. Każde z wyrastań jest politycznie, chemicznie i merytorycznie uzasadnione. Kiedyś i ja myślałam, że można zyskać na czasie i przygotować klasyczne pączki bez wyrastania. Jednak z tych eksperymentów wychodziły gnioty, a nie prawdziwe pączki, jak te ze zdjęcia. Kluczowe są także miejsce i sposób wyrastania. Miejsce powinno być ciepłe i o ograniczonej cyrkulacji powietrza. Co do sposobu wyrastania konieczne jest to, abyś pączki przykryła, tudzież przykrył, folią spożywczą, a nie jak ja niegdyś, bawełnianą ściereczką. W przeciwieństwie do ściereczki, pod folią pączki będą miały bardziej równomierną temperaturę do wyrastania i nie wyschną.
pączki: dodatki:Składniki
Przygotowanie