marynowana dynia

Marynowana dynia

Marynowana dynia z goździkami to pyszny dodatek do deski serów i wędlin. Pierwszy raz robiłam ją jakieś 15 lat temu, gdy jako nastolatka zaczynałam przygodę z przetworami. Przyznam, że od początku bardzo mi smakowała – jest chrupiąca, słodko-kwaśna, z lekko pikantną nutą goździków i cynamonu. Czasem dodawałam do słoiczków również kawałki chilli. Jeśli lubisz ciekawe, niebanalne przetwory to ten jest stworzony dla Ciebie.

Marynowana dynia z goździkami 

Ze względu na to, że właśnie trwa sezon na dynię, warto zrobić z niej coś, z czego będziesz mieć pożytek również zimą. Marynowana dynia jest jednym z takich przetworów. Robię ją w wersji słodko-kwaśnej, w lepkim, ciągnącym się syropie. Myślę, że właśnie taka jest najsmaczniejsza. Mówiąc taka mam na myśli wyraźnie słodka i wyraźnie kwaśna. Oczywiście koniecznie chrupiąca, bo rozgotowana najsmaczniejsza jest w formie dżemu z dodatkiem cytrusów, ale ten przepis zobaczysz tutaj jutro (a jeśli czytasz ten wpis później w tagu dynia). Na zakończenie dodam, że miód dodaje zalewie wspaniałego smaku, wybierz aromatyczny np. lipowy lub ciemny i intensywny gryczany. 

marynowana dynia
marynowana dynia

Do czego podawać marynowaną dynię

Przede wszystkim do czego masz tylko ochotę! A tak na poważnie, marynowana dynia jest pyszna jako przekąsa wprost ze słoika. Lecz sprawdzi się równie dobrze jako dodatek do deski serów i wędlin. Skomponuj ją, np. salami czy szynki parmeńskiej, dorzuć orzechy np. włoskie, żurawinę lub suszone morele oraz  sery pleśniowe np. z błękitną pleśnią (lazur, gorgonzola) lub z białą pleśnią: camembert czy brie. Tak naprawdę masz pełną dowolność jeśli chodzi o komponowanie dodatków. Marynowana dynia świetnie przełamuje smak tłustych i treściowych posiłków, myślę, że przede wszystkim to musisz zapamietać. Właśnie dlatego może być także świetnym dodatkiem do sałatki, zapiekanki czy makaronu np. z boczkiem czy serem pleśniowym właśnie. 

Składniki

  • 1 kg dyni pokrojonej w kostkę
  • słoiki 

zalewa (szklanka 250 ml)

  • 3 szklanki wody 
  • 1,5 szklanki cukru 
  • 1,5 szklanki octu 6% np. jabłkowego lub winnego
  • 50 ml miodu 
  • 2 łyżeczki goździków 
  • ewentualnie małe papryczki chilli i 2-3 laski cynamonu

Przygotowanie

  1. Dynię obierz ze skórki i pokrój w kostkę o boku 2×3 cm. 
  2. Zagotuj składniki zalewy. 
  3. Do garnka wrzuć na 2-3 minuty dynię. 
  4. Gdy się zagotuje wyłącz palnik i przełóż dynię do czystych i wyparzonych słoików. 
  5. Dynię ułóż szczelnie w słoikach. 
  6. Zalej zalewą dynię, tak, aby w każdym słoiku było kilka goździków. Jeśli chcesz wzbogacić smak przetworów dodaj np. korę cynamonu lub papryczkę. Po jednej korze lub papryczce na słoik. 
  7. Gotowe słoiki zakręć szczelnie i pasteryzuj na sucho lub gorąco przez 15 minut. 
  8. Odstaw słoiki do góry dnem do wystudzenia. 
  9. Po 1-2 tygodniach dynia jest gotowa do jedzenia.
  10. Przechowuj ją w chłodnym, ciemnym miejscu.